Valle Isarco: Małe, ale niezwykle przyjemne

Ośrodki niewielkie, ale liczne i z charakterem!

Tuż za granicą austriacko-włoską, leży malownicza dolina Valle Isarco/Eisacktal, a w niej kilka niewielkich ośrodków narciarskich, kryjących wiele zimowych atrakcji. Jest to często spotykane i sprawdzone rozwiązanie we włoskim Południowym Tyrolu. To właśnie dzięki temu lokalne ośrodki charakteryzują się doskonałą jakością stoków, stale rozwijającą się infrastrukturą narciarską oraz ofertą hotelową – nic tu nie jest robione dla mas! Przeciwnie – wszystko ma swój unikalny klimat i jest dopracowane w najdrobniejszym szczególe, tak by zadowolić najbardziej wymagających narciarzy i gości.

Gitschberg-Jochtal, Monte Cavallo/Rosskopf, Racines-Giovo/Ratschings-Jaufen, Plose, Ladurno/Ladurns to pięć kameralnych kurortów zlokalizowanych w dolinie Valle Isarco/Eisacktal w Dolomitach na samej północy Włoch. Mają one łącznie 140 km tras i dają możliwość zorganizowania sobie kilkudniowego „narciarskiego safari” po wszystkich ośrodkach.

Na szczególną uwagę zasługują: Plose – góra zlokalizowana nad miastem Bressanone/Brixen oraz trasa na niej, Trametsch – jeden z najbardziej interesujących stoków w Południowym Tyrolu, liczący 9 km i będący jednym z najdłuższych we Włoszech. Słoneczny Gitschberg-Jochtal z trasami o łącznej długości 44 km to tak naprawdę dwa ośrodki połączone za pomocą kolejki. Z kolei Racines-Giovo, swoimi zaskakującymi stokami i zróżnicowaną rzeźbą terenu, zadowoli zarówno narciarzy, jak i amatorów biegówek. W urokliwym Ladurno jest gwarancja śniegu od grudnia do kwietnia, dlatego często przyjeżdżają tu miłośnicy skialpinizmu i freeride’u.

Świetną atrakcją nie tylko dla dzieci są miejscowe trasy saneczkarskie. Należą do najdłuższych we Włoszech i gwarantują niesamowitą zabawę! Tor na Plose mierzy aż 10,5 km, natomiast Monte Cavallo 10 km, a do tego jest oświetlany oraz dostępny po zmroku – według nas obowiązkowa wyprawa dla każdego kto znajdzie się w okolicy! Zaznaczamy, że nie ma to nic wspólnego ze zjazdami z oślej łączki przy domu – tu trzeba się przygotować zarówno na wyzwanie, jak i na liczne emocje!

Dolina Valle Isarco słynie także z gastronomii. Znajdują się tu trzy restauracje wyróżnione gwiazdką Michelin, m.in. hotel Stafler w Mules/Mauls oraz Kleine Flamme w miasteczku Vipiteno/Sterzing. Warto też odwiedzić średniowieczne miasto Bressanone z piękną katedrą i wąskimi uliczkami, kryjącymi urocze kawiarenki i sklepy. W grudniu, w obydwu miasteczkach odbywają się piękne jarmarki bożonarodzeniowe.

Czyżby to spełniało Twoje oczekiwania? Brzmi jak supermiejsce na tegoroczny wyjazd narciarski? Zapoznaj się z ofertą hotelową – na pewno znajdziesz coś dla siebie!