Tradycje kulinarne i kuchnia Południowego Tyrolu

Wraz z nadejściem początku sezonu do Południowego Tyrolu/Südtirol zaczynają przyjeżdżać spragnieni perfekcyjnie przygotowanych stoków turyści. Malownicze Dolomity, mieszkanka kultur i najlepsze restauracje czynią ten region idealnym miejscem na zimowy odpoczynek.

Mieszkańcy Południowego Tyrolu/Südtirol bardzo poważnie podchodzą do kultury jedzenia. Kuchnia Południowego Tyrolu w wyjątkowy sposób łączy i odzwierciedla różnorodność smaków alpejskich i śródziemnomorskich. W rezultacie tą alpejsko-śródziemnomorską różnorodność widać w menu miejscowych restauracji, gdzie wszystkim posiłkom towarzyszy serdeczna atmosfera, niezależnie czy jest to przytulne górskie schronisko czy elegancka restauracja.

Południowotyrolska sztuka kulinarna 

Alpejsko-śródziemnomorską różnorodność w kuchni Południowego Tyrolu widać szczególnie w potrawach z makaronem i knedlach, a miejscowe zwyczaje kulinarne wyraźnie pozostają pod wpływem południa. Świadczy o tym obyczaj aperitifu (alkoholu wypijanego dla zaostrzenia apetytu), spożywania fantazyjnych antipasti (przystawek) oraz nieodzownego caffe macchiato na koniec posiłku. Knedle ze szpinakiem i strudel jabłkowy to klasyka południowotyrolskiej kuchni.

Restauracje i lokale z gwiazdkami Michelin

W restauracjach  Południowego Tyrolu gotuje się przez cały czas i to na światowym poziomie, czego dowodem jest prawdziwy deszcz gwiazdek Michelin. Ze wszystkich prowincji Włoch to właśnie w Południowym Tyrolu znajduje się najwięcej utalentowanych szefów kuchni, którzy zdobyli w sumie ponad 23 gwiazdek Michelin.

Wina 

Południowotyrolskie wina są cenione na całym świecie i zdobyły liczne wyróżnienia. Ze względu na położenie geograficzne klimat w Południowym Tyrolu jest wyjątkowo łagodny – słońce świeci tu przez ponad 300 dni w roku, występują też prądy śródziemnomorskie. Najważniejszymi odmianami winorośli są Vernatsch, Lagrein i Gewürztraminer, na liście znajdziemy również takie wina jak Riesling, Pinot Blanc, Sauvignon Blanc oraz wina deserowe. Przy powierzchni wynoszącej 5300 ha co roku produkuje się tu około 350 000 hektolitrów wina.